خانه اسلحه ها سلاح کمری

سلاح کمری

سلاح کمری سلاح گرم کوچکی است که با یک‌دست می‌توان آن را بکار گرفت.

 

چون این‌گونه سلاح را معمولاً در جلد یا غلافی به کمر می‌بندند، به سلاح کمری مشهور شده است.از سلاح کمری معمولاً نیروهای نظامی و انتظامی، و البته برخی از تبهکاران، استفاده می‌کنند. در برخی از کشورها داشتن سلاح کمری برای افراد غیرنظامی به منظور دفاع شخصی مجاز است.سلاح کمری با این‌که دقت تیراندازی کمی (به‌ویژه در فاصله بیشتر از حدود ۱۰ متر) دارد ولی بخاطر سبک بودن و امکان مخفی کردن مورد توجه است.

 

برخی از انواع سلاح کمری (معمولاً با افزودن دوربین نشانه‌روی به سلاح) در شکار نیز بکار می‌رود. تیراندازی با سلاح کمری یکی از ورزش‌ها نیز هست و در بازی‌های المپیک مسابقاتی در چند رشته تیراندازی با سلاح کمری برگزار می‌شود.

 

کلت مدل 1837

سلاح کمری مشهور به «ماوزر ایرانی»، پارابلوم بلند (لوگر) ساخت ۱۹۳۵-۱۹۳۶، کالیبر ۹ میلیمتری. مدل ۱۳۱۴ ایرانی. تنها ۱۰۰۰ قبضه از سوی ایران خریداری شد و به‌این خاطر سلاحی کمیاب است.در زبان فارسی نام‌های دیگری نیز برای اشاره به انواع سلاح کمری بکار برده می‌شود. این نام‌ها گاه از نوع خاص سلاح گرفته شده و گاه از نام کارخانه سازنده یا حتی نام شهری که کارخانه در آن واقع است. در مواردی هم نام مدل سلاح بجای سلاح کمری بکار می‌رود.

کمری

 

کُلت ۱۹۱۱ سلاح کمری نیم‌اتوماتیکی است که از سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۸۵ سلاح کمری سازمانی نیروهای مسلح آمریکا بود. اغلب آن را «ام۱۹۱۱» یا «کلت۴۵» می‌نامیدند. این سلاح در جنگ اول، جنگ دوم، جنگ کره و جنگ ویتنام بکار رفت. در ایران بیشتر به «کلت» مشهور است و دیگر سلاح‌هایی (مانند استار، براونینگ و غیره) را که شبیه به آن ساخته شده نیز کلت می‌گویند.کلت۱۹۱۱ را جان براونینگ طراحی کرد.کالیبر اصلی این سلاح ۰‎٫۴۵ است ولی در کالیبرهای دیگر مانند ۰‎٫۳۸ و ‎۷٫۶۲ نیز ساخته شده است.برتا ۹۲ف س در سال ۱۹۸۵ به‌عنوان سلاح کمری ارتش آمریکا، جایگزین آن شد.

 

تپانچه گازی

 

تپانچه های گازی یا تپانچه CO2 به نوعی از سلاح کمری اطلاق می‌شود که سیستم مکانیکی آنها از کپسول‌های گاز فشرده حاوی دی اکسید کربن تغذیه می‌کند.این محصول محصول کمپانی آمارکس آلمان و بدل محصول p88 جنگی از کمپانی والتر است.این مدل‌ها از گاز CO2 که در اثر فشار زیاد بصورت مایع در اومده و در یک سیلندر یکبار مصرف قرار گرفته، برای شلیک استفاده می‌کنند و معمولا شکلی شبیه اسلحه واقعی دارند و معمولا برای تمرین و تفریح استفاده می‌شوند.

 

 

 

 

پربیننده ترین عناوین

تالارهای گفتگو